• P.tesi – C.tesi: 8:30 – 18:30
 • 0 282 692 55 59
 • Sıkça Sorulan Sorular

  Doğalgaz;çoğunlukla metan, az miktarda da etan,propan,bütan ve karbondioksitten oluşan renksiz,kokusuz yanıcı bir gazdır. Doğalgaz kimyasal yapısı nedeniyle yanması en kolay ve yanma verimliliği en yüksek olan yakıttır. Bu nedenle ekonomiktir. En önemli özelliklerinden bir tanesi de çevre kirliliği oluştumamasıdır.

  Çorlu,Ergene,Marmara Ereğlisi konumlarında gaz dağıtım şirketi Çordaş’dır. Çordaş tarafından yetkisi olan firmalar tarafından proje ve tesisat işleriniz yapılır. Nihayetinde Çordaş gözetiminde dairenizin doğalgazı açılarak “gaz uygunluk belgesi” tarafınıza teslim edilir.

  İlk olarak Çordaş’da ilk abonelik işlemi mal sahibi tarafından yapılır. Ardından anlaştığınız yetkili firma tarafından projeniz Çordaş’a gönderilir. Proje onayı ve tesisat-montaj işlemlerinden sonra mal sahibi veya kiracı Çordaş’dan doğalgaz sayacını teslim alır. Yetkili firma Sayaç montajını yapar ve son kontrollerin ardından Çordaş’dan kontrol için randevu talep eder. Son olarak yetkili firma mühendisi ve Çordaş mühendisi kontrolü sonrası tesisat uygunsa gaz açılır.

  Doğru kombi seçimi yaşam alanınızın konforu açısından çok önemlidir. Çünkü sıcak su ve ısınma ihtiyacı yaşam konforunun en temel etkenlerindendir. Kombi seçimi yaparken dikkat edilecek hususlar arasında evinizin metrekaresi,yalıtım durumu,bulunduğu yön ve kullanılacak banyo sayısı bulunuyor. Bunların dışında zevk ve hassasiyete göre tasarım,boyut,ses seviyesi gibi hususlara da dikkat edilebilir. Ancak kombi seçiminde en önemli adım yaşam alanınıza en uygun kapasiteli kombiyi seçmektir. Radyatör uzunluğuna göre açıklayacak olursak: 5 metre – 9 metre arası 20.000 kcal/saat(24 kW), 9 metre – 13 metre arası 26.000 kcal/saat(30 kW), 13 metre ve üzeri 30.000 kcal/saat(35 kW).

  Klasik(konvansiyonel) kombilerde atmosfere atılan su buharı vardır. Yoğuşmalı kombiler bu atık baca gazlarının yoğuşarak sıvı hale geçmesini sağlar. Bu esnada ortaya çıkan ısı da tekrar kullanılır. Böylece verimlilik artmış olur.

  Kombinizin ilk çalıştırma işlemi kombi markasının yetkili servisi tarafından yapılır. Servis yetkilisi daire sakininden “gaz uygunluk belgesini” talep eder ardından ilk çalıştırmayı yapar ve kombini garantisini başlatır.

  Kombinizi değiştirmek istiyorsanız yine yetkili bir firma tarafından projelendirme işlemi yapılması gerekmektedir. Kombiniz değiştikten sonra Çordaş gözetiminde gaz uygunluk belgesi verilir ve kombi yetkili servisini çağırarak yeni kombinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

  Tesisatınızın su basıncı 1-2 bar arasında olmalıdır. Eğer basınç düştüyse kombinizin altında bulunan doldurma musluğuyla tesisatınıza su doldurabilirsiniz. Eğer tesisat basıncınız sıklıkla düşüyorsa kesinlikle tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz.